Smaki z dzieciństwa? Szarlotka! Nie ma opcji że jakieś dziecko jej nie próbowało. Każdy z nas ma swoją ulubioną i nie zmieni zdania na jej temat, choćby teraz woleli tort oreo. Szarlotka to nie deser, to ideologia i tradycja. Mój przepis na Apple pie łączy w sobie klasyczny deser rodem z ameryki ze smakiem ciasta który pamiętam z dzieciństwa.
Prywatnie moja ulubiona szarlotka to ciasto babci z jabłek zebranych z samego rana w przydomowym sadzie na solidnym słodkim i obłędnie pachnącym spodzie. Oczywiście babcia przyrządzała blachę rozmiarów boiska sportowego i zawsze ścierała jabłka na tarce, ja jednak wolę widzieć i wyczuwać fakturę owocu. Chciałam więc przepis przełamać i dodać mu inny, nowy wymiar.
Receptura ciasta pochodzi z tajnych rodzinnych zapisków, a po zweganizowaniu została przetestowana i zdała egzamin. Len sprawdza się idealnie jako zastępstwo dla jajek. Farsz jest wariacją na temat szarlotki, a forma apple pie to prywatny ukłon w stronę tego amerykańskiego klasyka.
Ciasto lekko się kruszy i należy je podsypywać podczas wałkowania, ogólnie nie ma problemów z jego przenoszeniem i formowaniem. Jabłka na farsz wybieram twarde i lekko kwaśne ale nadadzą się każde, więc możecie użyć waszych ulubionych.
Szarlotkę zazwyczaj serwuję z lodami z bananów które są proste w przygotowani i nie mogą się nie udać. Wystarczy umieścić dojrzałe banany w lodówce na całą noc (zawsze je obieram , kroję w mniejsze elementy i zawijam w folię spożywczą). Następnie umieszczam w kielichu blendera, dodaję syrop z agawy (ilość wedle uznania) i kilka łyżek jogurtu kokosowego lub mleczka kokosowego, miksuję i gotowe. Sos czekoladowy można dodać opcjonalnie, jego wykonanie jest równie proste: podgrzane mleko + czekolada + słodzidło i gotowe.
Koniecznie wypróbujcie przepis na ciasto będące połączeniem kuchni polskiej i amerykańskiej w nowej odsłonie. Kruche, lekko wilgotne ciasto, soczyste jabłka, ciasteczkowe wnętrze i kremowe lody a to wszystko w roślinnej wersji. Marzenia się spełniają.
Czy apple pie kruszy się po upieczeniu i trudno uzyskać wojskowo równe kawałki? Tak! To kocham w nim najbardziej. Domowa idealna szarlotka w amerykańskim stylu poleca się na obiad, śniadanie, kolację no i oczywiście deser.
VEGAN APPLE PIE - NAJLEPSZA WEGAŃSKA SZARLOTKA
SKŁAD:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2/3 margaryny wegańskiej
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1 łyżka syropu z agawy
- 1 łyżeczka lnu mielonego
- 2 łyżki gorącej wody
- 1/2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta cynamonu
- szczypta soli
- jabłka 8-10 sztuk w zależności od rozmiaru
- sok wyciśnięty z jednej małej cytryny
- 2 łyżki rumu
- 1/3 łyżeczki cynamonu
- 1/2 szklanki cukru trzcinowego
- 8 ciastek owsianych
- 7 łyżek mąki kokosowej
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka cukru z wanilią
- 200 mleka sojowego niesłodzonego
- 1/2 szklanki cukru białego
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 łyżka syropu z agawy
DODATKOWO:
- lody z mrożonych bananów
- sos czekoladowy
PRZYGOTOWANIE:
1. Len mielony mieszam z wodą i odstawiam na 5 minut. Suche składniki mieszam ze sobą w dużej misce, kolejno dodaję margarynę, syrop z agawy i len. Całość ucieram widelcem a następnie przez kilka minut wyrabiam ręką zwarte ciasto.
2. Ciasto schładzam przez pół godziny w lodówce. Piekarnik rozgrzewam do 175 stopni.
3. Jabłka myję, obieram, pozbawiam gniazd nasiennych i kroję w cienkie plastry. Następnie skrapiam sokiem z cytryny i rumem, obsypuję cynamonem i delikatnie mieszam dłońmi obtaczając jabłka.
4. Ciastka owsiane rozdrabniam blenderem na pył i mieszam z pozostałymi składnikami na kruszonkę.
5. Cukier na karmel wysypuję na suchą patelnię, stawiam na małym ogniu i nie ruszam do momentu aż całość się rozpuści (w razie potrzeby potrząsam patelnią). Następnie zdejmuję karmel z ognia, wlewam mleko i syrop z agawy, ponownie podgrzewam mieszając. Gdy objętość płynu zmniejszy się o połowę dodaję olej kokosowy, ponownie mieszam i podgrzewam jeszcze przez 2-3 minuty.
6. Ciasto dzielę na dwie części, jedna większa niż druga. Większą kulę rozwałkowuję i przekładam na spód formy na szarlotkę z zachowaniem marginesu, tak aby boki również pokrywało ciasto i była dodatkowa warstwa na połączenie spodu z wierzchem. Ciasto lekko nakłuwam.
7. Jabłka mieszam z kruszonką starając się obsypać każdy plasterek, następnie układam je warstwowo na spodzie (dociskając), do momentu aż znajdą się na wysokości brzegów formy.
8. Karmel wylewam na jabłka i kontynuuję układanie owoców tworząc pośrodku charakterystyczny "kopczyk". Całość przykrywam rozwałkowaną drugą częścią ciasta. Wierzch szarlotki dokładnie dociskam rękami do farszu a boki sklejam widelcem mocno go przyciskając do dwóch warstw ciasta (spodu i wierzchu).
9. Nadmiar ciasta po bokach formy ścinam nożem i wycinam z niego ozdobne wzory listków. Wierzch nacinam tworząc charakterystyczny komin/krzyż. Listki układam na rancie ciasta.
10. Ciasto piekę przez 45 minut i odstawiam do całkowitego wystygnięcia. Szarlotkę serwuję z gałką lodów bananowych i sosem czekoladowym lub bez dodatków w zależności od humoru.
Co dodać zamiast maki pszennej?
OdpowiedzUsuńMyślę że mąkę orkiszową zmieszaną z mąką ryżową lub ziemniaczaną ale osobiście nie testowałam takiego rozwiązania w tym przepisie.
UsuńKooocham szarlotkę! A ta jest perfekcyjna :D
OdpowiedzUsuńhttps://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/
szarlotka - jedno z moich ulubionych ciast :)
OdpowiedzUsuń